Az európai szemeszter az Európai Unió éves mechanizmusa a gazdaság-, fiskális-, foglalkoztatás- és szociálpolitikák összehangolására a tagállamok között. A 2010-ben, a globális pénzügyi válságra válaszul bevezetett európai szemeszter célja az volt, hogy fokozza a szakpolitikák összehangolását az EU-ban, nagyobb gazdasági stabilitást, rugalmasságot és fenntartható növekedést biztosítva. Strukturált felügyeleti és útmutatási ciklusként működik, lehetővé téve az Európai Bizottság számára a nemzeti tervek nyomon követését és annak felmérését, hogy azok összhangban vannak-e a tágabb uniós célokkal és költségvetési szabályokkal.
Az európai szemeszter középpontjában az Európai Bizottság és a nemzeti kormányok közötti folyamatos párbeszéd áll. A folyamat minden ősszel kezdődik, amikor a Bizottság egy sor kulcsfontosságú dokumentumot tesz közzé, amelyek értékelik az EU gazdaságának általános állapotát és jelzik a lehetséges kockázatokat. Ezek közé tartozik az éves fenntartható növekedési jelentés, amely felvázolja a következő év uniós szintű prioritásait, valamint a riasztási mechanizmusról szóló jelentés, amely azonosítja azokat a makrogazdasági egyensúlyhiányokat, amelyek veszélyt jelenthetnek a pénzügyi stabilitásra nézve. Ezenkívül a Bizottság országspecifikus jelentéseket ad ki, amelyek részletes elemzéseket adnak az egyes tagállamok gazdasági és társadalmi helyzetéről, kiemelve az előrehaladást és a kihívásokat.
Tavasszal ezen értékelések alapján a Bizottság országspecifikus ajánlásokat (CSR) ad ki minden tagállamnak. Ezek az ajánlások nem kötelező erejű, de befolyásos szakpolitikai tanácsokat adnak a nemzeti összefüggésekhez igazodva, és olyan területekre vonatkoznak, mint a költségvetési fegyelem, a munkaerő-piaci teljesítmény, a társadalmi befogadás, az oktatás, az innováció és a hosszú távú fenntarthatóság. A tagállamoknak figyelembe kell venniük ezeket az ajánlásokat költségvetésük és reformterveik elkészítésekor, amelyeket euróövezeti tagságuktól függően nemzeti reformprogramként és stabilitási vagy konvergenciaprogramként nyújtanak be.
2021 óta az európai szemeszter szorosan összefonódik a Recovery and Resilience Facility-vel (RRF), amely az EU kiemelt pénzügyi eszköze a COVID-19 világjárványból való kilábalás támogatására. Az RRF-en keresztül a szemeszter ajánlásai az uniós finanszírozáshoz kapcsolódnak, és a tagállamoknak össze kell hangolniuk fellendülési és rezilienciaterveiket az EU zöld és digitális prioritásaival, valamint a versenyképességet, a társadalmi kohéziót és az intézményi minőséget javító strukturális reformokkal.
Az európai szemeszter lényegében az Európai Unió stratégiai irányítási ciklusaként funkcionál, és közös keretek között irányítja a nemzeti politikai döntéshozatalt. Nemcsak a gazdasági felügyelet eszközeként, hanem a kölcsönös tanulás és a reformkoordináció platformjaként is szolgál. A szakpolitikai koherencia Unió-szerte történő előmozdításával az európai szemeszter központi szerepet játszik a hosszú távú konvergencia, a gazdasági rugalmasság és a fenntartható fejlődés előmozdításában az egész EU-ban.
Az európai szemeszter kerete
Az európai szemesztert 2010-ben hozták létre azzal a céllal, hogy foglalkozzanak az erősebb uniós társadalmi-gazdasági kormányzás, valamint a nemzeti gazdasági és költségvetési politikák közötti jobb koordináció szükségességével. A 2008-as pénzügyi válság rávilágított egy ilyen gyakorlat szükségességére. Válaszként az EU tagállamai kezdeményezték az EU politikáinak átfogó reformját, amely a következőket foglalta magában:
új eszközök a pénzügyi nehézségekkel küzdő tagállamok kezelésére, beleértve az európai stabilitási mechanizmust
a nemzeti költségvetések erősebb fiskális felügyelete a megreformált Stabilitási és Növekedési Paktum révén
új eszközök a kockázatos makrogazdasági fejlemények megelőzésére és korrekciójára a makrogazdasági egyensúlyhiány kezelésére szolgáló eljárással
a foglalkoztatási, szociális és növekedési politikák erősebb koordinációja; és
az európai szemeszter bevezetése, egy éves tervezési ciklus, amely szinkronizálja a különböző koordinációs eljárások ütemezését
Az európai szemeszter biztosítja a nemzeti gazdasági, szociális és költségvetési politikák együttes elemzését és értékelését, míg korábban ezeket a politikákat külön kezelték. Egy meghatározott egyéves ciklust követ. Az első szakaszban az EU tagállamai megvitatják gazdasági és költségvetési terveiket, és megállapodnak a legfontosabb prioritásokról. A ciklus második, „nemzeti szemeszterként” ismert részében a tagállamoktól elvárják, hogy összehangolják nemzeti politikáikat, nevezetesen a következő év nemzeti költségvetését. Az Európai Bizottság fontos szerepet játszik az európai szemeszterben azáltal, hogy értékeli a tagállamok által benyújtott költségvetési tervezeteket, és iránymutatást ad nekik.
Az első európai szemeszter ciklus 2011 januárjában kezdődött, amikor a Bizottság közzétette az éves növekedési felmérést és a közös foglalkoztatási jelentést. Az újabb félévi ciklusok novemberben kezdődnek, a „nemzeti szemeszter” júniustól októberig tart.
A korábbi koordinációs keretekhez képest az európai szemeszter lehetővé teszi:
rendszeresebb ellenőrzés
összehangoltabb fellépés a közös kihívásokkal szemben
gyorsabb reagálás probléma esetén
fokozott átláthatóság a tagállamok között
az Európai Parlament nagyobb részvétele és a nemzeti jogalkotók, szociális partnerek és más érintett felek minden szinten.