A ciprusi országjelentés összefoglalása 2023

Összegzés

​Az Európai Bizottság 2023-as országjelentése Ciprusról átfogó elemzést nyújt az ország gazdasági teljesítményéről, a költségvetési egészségről és a strukturális kihívásokról az európai szemeszter keretében. 2022-ben Ciprus gazdasága ellenálló képességről tett tanúbizonyságot, és 5,6%-os reál-GDP-növekedést ért el, ami meghaladja az uniós átlagot. Ezt a robusztus teljesítményt az erős lakossági fogyasztás, a megnövekedett foglalkoztatás és a turisztikai szektor sikeres diverzifikációja okozta, amely elérte a járvány előtti bevételi szintek körülbelül 90%-át. A növekedés azonban az előrejelzések szerint 2023-ban 2,3%-ra, 2024-re pedig 2,7%-ra mérséklődik a várható globális gazdasági lassulások, a tartósan magas árak és a szigorodó monetáris politikák miatt.

A ciprusi gazdaság fokozatosan a magasabb hozzáadott értékű ágazatok felé tolódik el, és egyre nagyobb lendületet kapnak a nem turisztikai szolgáltatások, mint például az információs és kommunikációs technológia (IKT), valamint a szakmai szolgáltatások. Ezek az ágazatok a 2016-2019-es 51%-ról 2022-re 64%-ra növelték részesedésüket a teljes szolgáltatásexportban, csökkentve ezzel a gazdaság turizmustól való függőségét. Az előrehaladás ellenére a beruházások szintje továbbra is az EU-átlag alatt marad, jelentős koncentrációban a lakásépítés és a közlekedési eszközök terén. A termelékenységet növelő beruházások, beleértve a kutatást és fejlesztést is, továbbra is korlátozottak, a munkatermelékenység pedig az uniós átlag 85,8%-át teszi ki.

Ciprus továbbra is makrogazdasági egyensúlyhiányokkal küzd, különösen a magas magán-, állami és külső adósságszinthez kapcsolódóan. Míg a magánszektor adóssága 2015 óta csökken, továbbra is magas, részben a speciális célú gazdálkodó egységek (SPE) jelenléte miatt, amelyek felduzzasztják az adósságadatokat anélkül, hogy jelentősen befolyásolnák a hazai gazdaságot. A folyó fizetési mérleg hiánya 2022-ben a GDP 9,1%-ára nőtt a magas energiaárak és az erőteljes belső kereslet következtében. Bár várhatóan fokozatosan javulni fog, továbbra is aggodalomra ad okot a külső fenntarthatóság szempontjából.

A kormány költségvetési pozíciója megerősödött: 2022-ben a GDP 2,7 %-át kitevő államháztartási többlet, 2024-ben pedig 2,9 %-os többlet várható. Az államadósság a 2022-es GDP 85,6 %-áról 77,3 %-ra csökkent 2023-ban, további csökkentésekkel. Az energiatámogatási intézkedések hatékony megcélzása azonban továbbra is kihívások elé állítja, mivel sok nem ösztönzi az energiatakarékosságot, és nem kifejezetten a sérülékeny háztartásokra irányul.

A ciprusi fellendülési és rezilienciaterv (RRP) végrehajtása, beleértve a REPowerEU fejezetet is, kulcsfontosságú a strukturális kihívások kezelése és a fenntartható növekedés előmozdítása szempontjából. A terv a gazdaság diverzifikálására, az energiahatékonyság növelésére, valamint a zöld és digitális átállás felgyorsítására összpontosít. A reformok és beruházások végrehajtásának késedelme azonban kockázatot jelent a terv célkitűzéseinek 2026-os határidőre való elérésére nézve.

Összefoglalva, bár Ciprus jelentős előrehaladást ért el a gazdasági diverzifikáció és a költségvetési konszolidáció terén, továbbra is jelentős kihívások vannak. A makrogazdasági egyensúlyhiány kezelése, a termelékenység növelése és a strukturális reformok hatékony végrehajtása elengedhetetlen a hosszú távú gazdasági rugalmasság és az uniós normákhoz való közeledés biztosításához.

Conectează-te pentru a adăuga un comentariu!

Megjegyzések

Nincs hozzáadott megjegyzés.