Az Európai Bizottság 2023-as országjelentése Olaszországról átfogó elemzést ad az ország gazdasági teljesítményéről, a fiskális egészségről és a strukturális kihívásokról az európai szemeszter keretében. A COVID-19 világjárványból való erőteljes kilábalást követően Olaszország gazdasági lendületét mérsékelték az ukrajnai orosz invázió következményei. Míg a reál-GDP 2022-re a pandémia előtti szintre emelkedett, a növekedési kilátásokat hátráltatták a kereskedelmi forgalom zavarai és a nyersanyagárak emelkedése. Noha az Oroszországgal és Ukrajnával folytatott közvetlen kereskedelem Olaszország exportpiacának csekély részét teszi ki, az európai ellátási láncokra és az energiaköltségekre gyakorolt szélesebb hatás jelentősen befolyásolta az olasz gazdaságot.
Az energiaellátási aggodalmakra válaszul Olaszország gyorsan diverzifikálta energiaforrásait, és a 2021-es import 43%-áról alacsonyabb szintre csökkentette az orosz gáztól való függőséget azáltal, hogy növelte az alternatív beszállítóktól származó importot, fellendítette a megújuló energiatermelést és előmozdította az energiatakarékosságot. Ezen erőfeszítések ellenére a megemelkedett nemzetközi energiaárak kedvezőtlenül befolyásolták a folyó fizetési mérleg egyenlegét, amely 2022-ben enyhén negatívba fordult. Az elsősorban az energia- és élelmiszerárak miatti inflációs nyomás aránytalanul érintette az alacsony jövedelmű háztartásokat, mivel ezekre az alapvető termékekre fordított kiadási arányuk magasabb. A kormányzati beavatkozások mérsékelték a kiskereskedelmi energiaár-emelkedések egy részét, az energiaárak 2022 végére bekövetkezett csökkenése pedig az infláció fokozatos mérséklődését sugallta, az előrejelzések szerint 2024-re 2,9%-ra csökken.
A pénzügyi feltételek a monetáris politika normalizálódásával szigorodtak, ami a háztartások és a cégek hitelfelvételi költségeinek növekedéséhez vezetett. Ennek ellenére a vállalati adósság-visszafizetési képesség erős maradt, amit a javuló jövedelmezőség és az egészségesebb mérlegek támogattak. A tartósan magasabb finanszírozási költségek azonban korlátozhatják a befektetési döntéseket, különösen az alacsonyabb kockázattal korrigált hozamú projektek esetében. A háztartások adósságszolgálati képessége is kihívásokkal szembesült a rendelkezésre álló reáljövedelem erodálódása miatt
Olaszország államháztartása feszültség alá került a gazdaság támogatására a világjárvány és az energiaválság idején végrehajtott kiterjedt fiskális intézkedések miatt. Az államháztartási hiány a 2021-es GDP 9,0%-áról 2022-re 8,0%-ra, míg a GDP-arányos adósság 149,9%-ról 144,4%-ra csökkent ugyanebben az időszakban. Mindazonáltal ezek a számok továbbra is magasak, és az Európai Bizottságnak az Európai Unió működéséről szóló szerződés 126. cikkének (3) bekezdése szerinti értékelése arra a következtetésre jutott, hogy Olaszország nem teljesíti a hiányra és az adósságra vonatkozó kritériumokat, ami potenciális jövőbeli korrekciós intézkedéseket jelez.
Olaszország nemzeti fellendülési és ellenálló képességi tervének (NRRP) végrehajtása kulcsfontosságú a régóta fennálló strukturális hiányosságok – köztük az alacsony termelékenységnövekedés és a magas államadósság – kezelésében. Bár történt előrelépés, továbbra is vannak kihívások olyan területeken, mint az adózás, a költségvetési irányítás és a nyugdíjrendszerek. Az NRRP átfogó reformjai és beruházásai a gazdasági ellenálló képesség fokozását célozzák, de tartós erőfeszítésekre van szükség a hatékony végrehajtás biztosításához és a felmerülő problémák megoldásához.
Összefoglalva, Olaszország 2023-as gazdasági helyzete a fellendülési erőfeszítések, a külső sokkok és a strukturális kihívások összetett kölcsönhatását tükrözi. Míg a nemzet ellenálló képességről tett tanúbizonyságot, különösen az energiaforrások diverzifikálása és a reformtervek kezdeményezése terén, az olyan tartós problémák, mint a magas államadósság, az inflációs nyomás és a strukturális reformok szükségessége aláhúzzák a folyamatos politikai éberség és a fellendülési stratégiák hatékony végrehajtásának fontosságát a fenntartható gazdasági növekedés biztosítása érdekében.
Conectează-te pentru a adăuga un comentariu!
Nincs hozzáadott megjegyzés.